Szenzáció: magyar szakács nyerte az ifjúsági szakácsvilágbajnokságot!
Nyikos Patrik állhatott a dobogó legtetejére a múlt hétvégén megrendezett Chaine des Rôtisseurs Ifjúsági Szakács világbajnokságon. A verseny történetében először győzött magyar induló. A magyar szakácsot semmi nem tudta kizökkenteni nyugalmából, nem csoda, hiszen korábban commis-ként a Bocuse d’Or versenyeken is részt vett. Ám ez a verseny, nem az a verseny, ezúttal aranyérmet szerzett!
Kilenc év után tért vissza a Chaine des Rotisseurs világszervezet Magyarországra, legutóbb ugyanis 2015-ben rendezték hazánkban a világbajnokságot, amelyen a nemzeti versenyek győztesei vehetnek részt. A Bocuse d’Or előszobájaként emlegetett verseny célja az fiatal szakácstehetségek fejlődésének támogatása és nemzetközi megmérettetése. A budaörsi METRO Gasztroakadémián rendezett döntőn számunkra szenzációs végeredmény született, hiszen Nyikos Patrik, a Stand25 Bisztró séfje szerezte meg a győzelmet.
A 2024. évi világbajnokság végeredménye:
1. Nyikos Patrik, Magyarország
2. Sydney Hamelin, Kanada
3. Siriyaporn Rithisirikrerg, Norvégia
A verseny történetében még nem volt példa arra, hogy magyar szakács szerezze meg a győzelmet, pedig több mint 50 év alatt olyan kiemelkedő, később nagy karriert befutott egyéniségek indultak Magyarországot képviselve, mint Szulló Szabina, Ádám Csaba, Bicsár Attila, Csillag Richárd, Dalnoki Bence, Götz Zsolt, Kovács Lázár, Lendvai Levente, Mede Ádám és Széll Tamás.
Nyikos Patrik tanulmányait a debreceni SZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközép és Szakiskolában folytatta. Már iskolás éveiben nyitott volt a fejlődési lehetőségekre, élt a kötelező szakmai gyakorlati tevékenységen kívül adódó lehetőségekkel is, így például szakmai versenyeken indult és egy hónapot Németországban dolgozott Erasmus-ösztöndíjprogram keretében.Az IKON Debrecen (séf: Thür Ádám) után a budapesti Stand Étterem (séf: Szulló Szabina és Széll Tamás) szakácsa lett, ahol megismerte, milyen a munka egy Michelin-csillagos, professzionális konyhában. 2021 októberében a Bocuse d’Or magyar döntőn 1. helyezést ért el Dalnoki Bence commis-jaként. 2022 márciusában a Bocuse d’Or európai döntő 2. helyezettjei, 2023 januárjában Bocuse d’Or világdöntő 3. helyezettjei lettek Dalnoki Bencével. Történelmi siker volt ez a szakmában, ahogy a mostani siker is, hiszen korábban ez egy magyar csapatnak sem sikerült a dobogóra állnia.A Bocuse d’Or után Patrik újra a budapesti Stand Étteremben állt munkába. A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség szakmai zsűrije neki ítélte a Boros Lászlóról elnevezett ifjúsági gasztronómiai díjat. „Egy olyan szakmában, amely folyamatosan utánpótláshiánnyal küzd, pont ilyen fiatalok kellenek!” – lelkendezett munkahelye, a Stand25 Bisztró miután kihirdették a verseny végeredményét.
A világbajnokságot tulajdonképpen egy ötnapos programsorozat részeként rendezik meg, 19 versenyző részvételével, illetve öt kontinens 12 zsűritagjának közreműködésével. A világbajnokság egyben arra is alkalmat adott, hogy a kiváló magyar alapanyagokkal is megismertesse a világot. A világbajnokságon a verseny szabályai szerint 27 év alatti ifjú szakácsok mérik össze tudásukat; akik egyébként jellemzően többszörösen díjazott és elismert – nem egy esetben Michelin-csillagos – éttermekben szereztek már néhány éves tapasztalatot.Amint arról korábban már beszámoltunk, a verseny egyik különlegessége, hogy a versenyzők nem egy alaposan begyakorolt menüsort készítenek el, hanem a fogadó alapanyagaiból összeállított, és csak a verseny kezdetekor bemutatott „meglepetés kosár” (black box) tartalmának felhasználásával alkotnak önállóan 4 óra alatt egy 3 fogásból álló, 4 adagban elkészített menüsort. A METRO Nagykereskedelem kínálatából a következők kerültek a fekete dobozba: friss, csont nélküli szarvasgerinc, kacsamáj, fogas, birsalma és Kotányi vanília bourbon paszta.Nyikos Patrik az alapanyagok kreatív felhasználásával az alábbi menüsort alkotta meg.
Előétel: zöldfűszeres fogastekercs, friss, citrusos beurre blanc.
Főétel: grillezett szarvasgerinc, konfitált burgonyával, diós zellerraguval, sült kacsamájjal és jus-vel szervírozva.
Desszert: fehér csokis mousse, fahéjas-citrusos birsalmaraguval.A 12 tagú nemzetközi zsűri – mint minden Chaine világbajnokságon – a szakma elismert tagjaiból válogatott szakemberekből állt. A konyhában háromtagú zsűri figyelte és elemezte a versenyzők készségét, az alkalmazott technológiát, a higiéniát, az anyagfelhasználás gazdaságosságát, a rendezett munkát.
A kilenctagú kóstoló zsűri pedig a látványt, az ízeket értékelte és az előírt alapanyagok felhasználását ellenőrizte. A világbajnokság technikai igazgatója Kovács Lázár volt, a konyhai zsűriben Barka Áron, míg a kóstoló zsűriben Hamvas Zoltán bíráskodott.