Csillageső hullott a magyar gyártókra
Több mint harminc magyar élelmiszer – jobbára édes finomság – kapott rangos elismerést a Great Taste Awards versenyen, amit sokan csak gasztro olimpiának tartanak. Akadt olyan magyar cég, amely először nevezett a versenyre, s mindjárt öt magas elismerést is sikerült begyűjtenie. Csak a miheztartás végett: a Great Taste Awards a világ egyik legismertebb élelmiszeripari díja, több mint tízezer terméket neveznek be a gyártók minden évben a világ minden tájáról. E versenyen sikerült két magyar vállalkozásnak is a legmagasabb minősítést megszereznie.
A londoni székhelyű Great Taste Awards világversenyre a pályázók különböző termékkategóriákban nevezhetnek be ételeket és italokat. Az idei verseny iránt is hatalmas volt az érdeklődés, több mint 12 ezer 600 terméket neveztek be a világ minden tájáról. A sokak által csak élelmiszervilág Oscar-díjának tartott versenyen három, kettő és egy csillaggal díjazzák a termékeket. A három csillagot idén mindössze 192 termék kapta meg, vagyis, ha a Great Taste logót látjuk, bízhatunk a termékben, amikor élelmiszereket vásárolunk.
A zsűri több mint 500 tagból áll, amelynek tagjai kifinomult ízlésű szakemberek, így véleményük megfellebbezhetetlen. A verseny alkalmával márciustól július elejéig 65 napon, több ezer kóstolóórát töltöttek el a szakértők, akik között találhatunk Michelin csillagos éttermek séfjeit, elismert gasztronómiai szakembereket, patinás áruházak (Harrods, Fortnum&Mason, Selfridges, Harvey Nichols és Whole Food Markets) beszerzési igazgatóit és neves ételkritikusokat, akik minden előzetes információ és csomagolás nélkül, vakteszt alapján hozzák meg ítéleteiket. Három csillag csak teljes egyetértés esetén születhet.
A magyar gyártók termékei szűk, elit csoportba kerültek, lévén két csillagot csupán 1207, egy csillagot kicsivel több mint háromezer termék kapott. Azaz, a benevezett élelmiszerek kétharmada nem részesült semmilyen elismerésben. A Donum Terrae tökmagolaját három, míg tökmagkrémét két csillaggal jutalmazta a zsűri. A bodrogkeresztúri Borecet Művek tokaji körtés-levendulás borecete ugyancsak három, a tokaji málnás borecet, valamint a tokaji aszú boercet két csillagot kapott.
A szegedi Rubin Paprikafeldolgozó Kft. bio szegedi paprikáját két csillaggal jutalmazta a zsűri, ami a cég honlapján található információ szerint annyira népszerű, hogy az októberi betakarítás előtt már nem is kapható. Másik két terméküket, a rubinvörös, csípős fűszerpaprika magolajat, valamint a bükkfával füstölt paprikát egy csillaggal díjazták az ítészek.
A Bakonynektár levendulaméze két csillagott kapott, ahogy a Váraljai Családi Gazdaság akácméze is. Utóbbi cég pitypangméze egy csillagott szerzett. A soproni Harrer Chocolat először nevezett be a versenyre, és mindjárt hatalmas sikert ért el. Két csillagot kapott a mogyoróval és szilvával ízesített bonbonjuk, a 60 százalékos, bean-to-bar Tonka táblájuk és a gyömbéres-kalamansi csokoládéjuk, egy csillaggal díjazták a cég 70 százalékos, a „nagyi fűszereivel” ízesített tábláját és a fekete ribizlis, nugátos bonbonját.
A pécsi Maya Chocolate Csokoládé Manufaktúra és Édességbolt szintén öt díjat gyűjtött be. Két csillagot kapott a 70 százalékos Santo Domingo étcsokoládéjuk, amit konyakos fügével és karamellizált dióval töltöttek. Egy csillaggal jutalmazták a 32 százalékos Dulcey szőkecsokoládéjukat, amit makadámdióval és mangóval töltöttek; a 34 százalékos, Zephyr névre keresztelt, ceyloni citromfűvel és karamellizált pisztáciával ízesített fehércsokoládéjukat; a manufaktúra 46 százalékos, mandarinnal és ropogós karamellel töltött sötét tejcsokoládéját, ami a Bahibe nevet kapta, valamint a 66 százalékos, eredetszelektált, maya fűszerekkel elegyített étcsokoládéját.
Az albertkázmérpusztai ChocoCard öt terméket nevezett be a rangos élelmiszer viadalra és mindegyik csillagot kapott a szigorú ítészektől. Az avolai mandulával töltött bean-to-bar szeletük kettőt, míg a 69 százalékos, bean-to-bar Ambanja; a 69 százalékos, vadborsos tábla; a gyümölcsös karamellel bevont makadám és a gyömbéres, matchás drazsé egy csillagot érdemelt. A Dr Honey prémium selyemfűméze, valamint levendulás csokoládéval és liofilizált mézzel bevont avolai mandulás drazséja ugyancsak két csillagot kapott Londonban, míg prémium hársmézüket egy csillaggal díjazták.
A pátyi Monterosa kávépörkölő az etiópiai Gebena kávéjáért érdemelte ki a két csillagot. Egy csillaggal jutalmazta a zsűri a nemzetközi versenyek rutinos hazai résztvevőjének, a chocoMe-nek öt termékét: a Délice Carré 72,2 százalékos táblás étcsokoládét kampot borssal; a Délice Carré 72,2 százalékos táblás étcsokoládét pörkölt kakaóbab törettel; a Délice Raffinée 72,2 százalékos étcsokoládéval és kakaóporral bevont avolai mandulát; a Raffinée fahéjas tejcsokoládéval bevont piemonti mogyorót, valamint a Raffinée, madagaszkári vadborsos étcsokoládéval és kakaóporral bevont mandulát.
A Grapoila hidegen sajtolt bio kukoricacsíra-olaja; a Viblance pekándiós granolája quinoával; a Rob-Chi piros chili krémje; a Bonbonier sós-karamellás trüffelje; a Hester’s Life Crunchy Nuts nevű terméke, amely kókuszchipset, mandulát, napraforgómagot, datolyát, lenmagot, tökmagot, törökmogyorót tartalmaz, valamint a Demeter Chocolate Hawaii vörös sóval, karamellel és mogyoróval ízesített csokoládéja szintén az egycsillagosok szűk táborának tagja.