Északi hegemónia a Bocuse d'Oron
Dánia nyerte meg a Lyonban zajló világhírű szakácsversenyt, a második helyen Svédország végzett, míg a dobogó harmadik fokára Norvégia csapata állhatott fel, Pohner Ádám a 12. helyen zárta a versenyt. A Bocuse d'Or világdöntőjére kontinentális selejtezők után juthatott el 24 nemzet kiváló szakácsai, akiknek idén a híres franci fogást, a chartreuse-t, valamint csontos borjúkarajt kellett elkészíteniük időre.
A Bocuse d'Or szakácsversenyen induló csapatoknak két ételt kell elkészíteniük 5 óra 35 perc alatt. Korábban már beszámoltunk róla, a verseny szervezői az idei versenytémákkal a két tavaly elhunyt legendás séf, az alapító Paul Bocuse és Joel Robuchon munkásságának állítottak emléket. Az ez évi tányértéma egy francia klasszikus étel, a zöldség chartreuse, amelyet pontosan meghatározott kagylófélékkel kellett elkészíteni. A hústál kötelező alapanyaga a csontos borjúkaraj volt, amelyben kihívást jelentett, hogy az ételt kötelező volt a csonttal együtt elkészíteni, amire a verseny történetében még nem volt példa. A hústálat úgy kellett a versenyzőknek megalkotniuk, hogy utána 14 adagban tálalni tudják, és az ételhez a borjú legalább egy másik részét, lábat, vesét, mirigyet, májat vagy pacalt is fel kellett használni.
Magyar Chartreuse tányér
Magyarországot Pohner Ádám séf és Csillag Richárd commis (segéd) képviselte a versenyen, akik az első napon, vagyis kedden főzték le versenymenüjüket (a csapatot coachként a tapasztalt, neves séf, Segal Viktor segítette). A magyarok tányértémája a Chartreuse „Hommage Robouchon” (Tisztelet Robouchonnak) nevet kapta, amelyben a chartreuse tésztával, burgonyával, padlizsánnal és kagylófélékkel készült, a tányér eleme volt továbbá tormás almasaláta uborkával, zöldspárga és Pastis-mártás és csicsókaropogós.
Segal Vktor
A másik étel a Carré de Veau „Balaton” fantázianevet viselte, vagyis borjúkarajt balatoni módra, ami a séf székhelyének ismeretében (Balatonszemes) nem meglepetés. A tálon szerepelt a kötelező sült borjúkaraj, továbbá borjúmirigy csicsókával, tárkonnyal, hagyma tart, Madeira-szósz, tojássárgájával töltött ravioli, csicsókakrém, vörösboros (bikavér) tarlórépa, almasaláta, radicchio, retek „gombóc” és zöldborsó mustárral. ITT ÍRTUNK róla, hogy a magyar séf a bikavér mellett tokajit és különleges eceteket is felhasznált a menü elkészítésekor.
Pohner Ádám a mezőny legfiatalabb versenyzője, ennek ellenére komoly Bocuse d'Or múlttal rendelkezik. 2015-ben Molnár Gábor oldalán commis-ként volt jelen Lyonban, a következő évben pedig második helyen végzett a magyar döntőn Széll Tamás mögött. Tavaly már ő nyerte a magyar döntőt, majd nyáron a torinói európai selejtezőn harcolta ki a lyoni részvétel jogát.
Magyar tál
Amint arról a Magyar Távirati Iroda beszámolt, Pohner Ádám értékelése szerint a tervezettnek megfelelően teljesített a csapat. – Nagyon intenzív és hosszú nap volt, egyelőre nem tudom megmondani, hogy állunk. Nem láttam senki más munkáját, csak azt tudom, hogy amit szerettünk volna, azt megcsináltuk – mondta a balatonszemesi Kistücsök szakácsa. Az Index azt is megtudta, hogy csapatunk sokkolója elromlott, ám szerencsére nem veszítettünk időt, mert a marokkói csapat kölcsönadta a magyaroknak a sajátját.
Pohner Ádám
Egy másik nem várt esemény is befolyásolhatta a magyarok hangulatát: Pohner Ádámék versenyzésének napján Hamvas Zoltán, a Magyar Bocuse d'Or Akadémia és a magyar csapat elnöke megbetegedett, ami azért jelentett gondot, mert a hústál zsűrijében foglalt volna helyet. A helyszínen tartózkodó Széll Tamás séf ugrott be a helyére, aki két alkalommal is képviselte Magyarországot versenyzőként: 2013-ban a 10. helyet szerezte meg, 2017-ben pedig a 4. helyen végzett a világdöntőben. Az emlékezetes 2016-os budapesti európai kontinensdöntőt megnyerte, míg a tavalyi, torinói európai selejtezőn a zsűriben foglalt helyet.
A győztes tál
A Magyar Bocuse d'Or Akadémia munkáját idén két nemzetközi kiválóság, Ørjan Johannessen és Odd Ivar Solvold is segítette. Johannessen 2009-ben commis-ként vett részt először a versenyen, amit meg is nyert, majd 2012-ben a brüsszeli európai döntőn szerezte meg az első helyet, és 2015-ben ugyancsak a dobogó legfelső fokára állhatott csapatával a Bocuse d'Or világdöntőjét. Odd Ivar Solvold 1997-ben versenyzőként harmadik lett Lyonban, coach-ként pedig a 2009-es és a 2015-ös lyoni világdöntőben segítette győzelemre a norvég csapatot.
Bocuse d'Or, Lyon eredmények:
1. Dánia (Kenneth Toft-Hansen, Christian Wellendorf Kleinertt, Rasmus Kofoed)
2. Svédország
3. Norvégia
...
12. Magyarország (Pohner Ádám, Csillag Richárd, Segal viktor)
A dánok zöldséges tányérja
A legjobb húsétel díját Finnország kapta.
A legjobb zöldségtál díja Franciaországnak jutott.
A legjobb commis díját a dán Christian Wellendorfnak ítélte a zsűri.
A legjobb, séfeket bemutató poszter díját Marokkónak jutott (ezt az elismerést korábban a magyarok is több alkalommal megnyerték).
Fotó: Bocuse d'Or, Gourmet Riporter