A téli hónapok ünnepei után gyakori, hogy felszedünk néhány kilót. Sokan fogadják meg ilyenkor, hogy leadják a fölösleges súlyt, hogy életmódot váltanak és leszokva a nassolásról tudatosan táplálkoznak. A túl szigorú fogyókúra azonban a jojó effektust vonja maga után, ezért a kis lépések elve hosszútávon tarthatóbb, hatékonyabb lehet. Ebben segít néhány tanáccsal Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember.
Ha táplálkozási tanácsról van szó, Szabó Gyuri bácsi mindig megemlíti, hogy bőségesen reggelizzünk, normál adagot ebédeljünk, vacsorakor viszont már fogjuk vissza magunkat kissé. Ha tehát eddig kihagytuk a reggelit, ezentúl kezdjünk vele megbarátkozni. Semmiképpen ne éhezzünk egész nap, hogy aztán este rámoljuk ki a hűtőt!
Ugyancsak fontos a rendszeres mozgás, menjünk ki a természetbe, hiszen a séta a természetben testileg-lelkileg jót tesz. A bükki füvesember az ételek alapos megrágását is igen fontosnak tartja, szerinte egy-egy falatot akár hatvan-hetvenszer is érdemes megrágni, mert ezzel segítünk a gyomrunknak az emésztésben. Pukkadásig sosem szabad enni, amikor már csak a szemünk kívánja az ételt, álljunk fel az asztaltól!
Ha mindezeket betartjuk, a gyógynövények is számos módon segíthetnek az ideális testsúly elérésében és megtartásában. Akad olyan gyógynövény, ami az emésztést könnyíti, egy másik vízhajtó vagy éppen a vércukorszintet stabilizálja. Ha tudatosan szeretnénk táplálkozni, nyugodtan cseréljük le a szokásos, önbecsapós „light” üdítőket is egészséges, izgalmas, illatos gyógyteákra.
A magyar népgyógyászatban a sokoldalú bodza az egyik leggyakrabban használt gyógynövény. Az illatos bodzateát vízhajtó, emésztést elősegítő, vértisztító hatása miatt ajánlja Gyuri bácsi a diéta mellé. A bodza testsúlycsökkentő tulajdonsága is jól ismert: a fogyókúra kiegészítéseként napi egy-két csészével 3-4 héten keresztül lehet inni teáját.
Az édes, aromás ízű fehér akác hatékonyan csökkenti a gyomorsav termelését, így teájának étvágycsökkentő hatása is van. Az akác hatóanyagai – hasonlóan a bodzához – a virágjában találhatók. Az akácvirágnak enyhe vízhajtó hatása szintén ismert. Teája székrekedés ellen, székletlazításra is ajánlott.
Ha szeretnénk az étvágyunkat hatékonyan kontrollálni, az akácot keverhetjük a mezei katánggal. A katáng tisztítja a májat, a vesét, a lépet, elősegíti az emésztést és vércukorszint-stabilizáló, továbbá zsírégető hatásáról is ismert. 2-3 perces főzéssel készíthetjük el a katángteát, majd ezzel a teával forrázzuk le az akácvirágot! Napi 1 csészével ihatunk belőle éhgyomorra, akár 4 héten keresztül, majd tartsunk egy 4 hetes szünetet.
Az eddig felsorolt gyógynövények – bodza, fehér akác, mezei katáng – különben Gyuri bácsi Mezei katángos teakeverékében (más néven Karcsúsító tea) is megtalálhatók, amely hatékonyan segíthet a súlyproblémákon, főként, ha elvégzünk előtte egy négyhetes tisztítókúrát is a Csalánleveles teakeverékkel (Tisztító tea).
A csalán vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, az egyik legjobb vértisztító gyógynövény, amely feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. Tisztítja a májat, kiegyensúlyozza a vércukorszintet, segíti az emésztést. Napi rendszerességgel fogyasztható: vízhajtásra, méregtelenítésre reggelente, éhgyomorra igyuk! Az alapos méregtelenítést tekintsük mindig a fogyókúra előkészítő műveletének!
Végül ne feledkezzünk meg a csipkebogyóról sem, a belőle készült frissítő tea is kiválóan támogatja a súlycsökkentést. Szabályozza a vércukorszintet, étkezés után fogyasztva pedig segíti a zsír emésztését. Enyhe vízhajtó hatása is van. A csipketeát tilos főzni, 5-6 órás hideg áztatással kell elkészíteni, hogy megtartsuk magas C-vitamin tartalmát, hiszen a C-vitamin hő hatására elbomlik. Napi több csészével is fogyaszthatjuk: tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, jellegzetes, savanykás íze pedig jóval frissítőbb, mint bármilyen szénsavas üdítő – hangsúlyozza Szabó Gyuri bácsi.
Fotó: Curius Kan, Edie Shephard, ClipDealer, TRC Leiden, Gourmet Riporter